چیزهایی که در مورد افسردگی نمیدانستید

افسردگی به معنای ضعف یا شخصیت منفی نیست. افسردگی یکی از عوامل اصلی ناتوانی در جهان و سلامت عموم به شمار می رود. در ایالات متحده، حدود ۱۰ درصد بزرگسالان با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند. تقریباً ۲۵۳ میلیون نفر(۳٫۶٪)در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ مبتلا به افسردگی اساسی بوده‌اند. درصد افرادی که حداقل یکبار به این بیماری مبتلا شده‌اند از ۷٪ در ژاپن تا ۲۱٪ در فرانسه متغیر است. نرخ طول عمر در کشورهای توسعه‌یافته (۱۵٪) بیشتر از کشورهای در حال توسعه(۱۱٪) می‌باشد که این به نوبه خود طول دوره‌های افسردگی را مخصوصاً در دوره‌های بازگشت یافته بیشتر می‌کند. شایع‌ترین دوره ابتلا، دهه ۲۰ یا ۳۰ زندگی می‌باشد.تعداد ابتلاها در زن‌ها نیز دو برابر مردان گزارش شده است. اما به دلیل اینکه این یک بیماری روانی‌ست، خیلی سخت‌تر از بیماری‌های دیگر مثلا کسترول خون بالا درک می‌شود. یکی از اصلی ترین دلایل این سردرگمی، تفاوت بین مبتلا بودن به بیماری افسردگی با فقط احساس افسردگی کردن است.

افسردگی می‌تواند علائم بسیار متفاوتی داشته باشد .

علائم احساسی و ذهنی افسردگی مانند:

·         کم حوصلگی

·         بی علاقگی نسبت به چیزهایی که معمولا از آن لذت می‌بردید،

·         فکر کردن مکرر به مرگ و خودکشی

·         احساس بی‌ارزشی کردن یا احساس گناه شدید

·         ناامیدی

·         تمرکز فکری بسیار پائین

·         بی قراری یا کندی

·         گوشه گیری

·         عدم تصمیم گیری و ضعف حافظه

علائم فیزیکی افسردگی مانند:

·         تغییر در اشتها، خوردن زیادی یا از دست دادن اشتها، و در نتیجه افزایش یا کاهش وزن شدید

·         خوابیدن خیلی زیاد یا خیلی کم و یا بی خوابی

·         احساس خستگی مداوم یا انرژی پایین

·         دردهای مزمن چون سردرد و کمردرد

·         مشکلات گوارشی

·         گرفتگی عضله

·         تشدید دیگر مشکلات فیزیکی

انواع افسردگی

افسردگی با توجه به نوع، شدت، مدت و عامل افسردگی به انواع مختلفی تقسیم می گردد:

اختلال افسردگی عمده یا Major Depression

اصلی ترین و شایع ترین نوع افسردگی که با داشتن پنج تا ازاین علائم بالا برای مدت بیش از دو هفته، با توجه به دستورالعمل‌های روانی، شما برای تشخیص اختلال افسردگی عمده واجد شرایط هستید.

·         اختلال افسردگی پایدار یا Persistent Depressive Disorder

اگر افسردگی بیش از دو سال به طول بیانجامد به آن اختلال افسردگی پایدار گوییم. امروزه این عنوان به جای عناوین قبلی همچون دیسیمیا – Dysthymia - یا افسرده خویی و همچنین اختلال افسردگی عمده مزمن استفاده می گردد.

·         اختلال دو قطبی یا Bipolar Disorder

فردی که دچار اختلال دو قطبیست که به آن افسردگی دیوانه وار یا Manic depression نیز گفته می شود، دوره هایی از انرژی بیش از حد به نام "بالا" و دوره هایی از افسردگی را تجربه می کند.

در دوره های پایین یا افسردگی، همان علائم افسردگی عمده در فرد دیده می شود.

·         افسردگی فصلی یا Seasonal Affective Disorder

افسردگی فصلی نوعی از اختلال افسردگی عمده است که معمولا در زمستان که روزها کوتاه ترند و فرد آفتاب کمتر می بیند به وجود می آیند. این نوع افسردگی با آمدن بهار و تابستان معمولا از بین می روند.

·         افسردگی روحی و توهمی یا Psychotic Depression

افرادی که دچار افسردگی توهمی هستند علائم افسردگی عمده را به همراه انواع توهم ها دارند. توهم هایی چون:

o        هپروت یعنی دیدن و شنیدن چیزهایی که وجود ندارند

o        توهم ها یا باورهای غلط

o        پارانویا یا ترس و باور غلط آنکه دیگران یا شرایط در تلاشند تا به فرد آسیب برسانند

·         افسردگی پس از زایمان یا Postpartum Depression

زنانی که علائم افسردگی عمده را چندین هفته یا ماه پس از زایمان دارند به این نوع از افسردگی مبتلا هستند

·         افسردگی پیش از قاعدگی یا Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD)

افسردگی در چنین زنانی در شروع دوره پریود و قاعدگی ایجاد می گردد.

·         افسردگی از شرایط یا سندروم پاسخ استرسی

معمولا جزء لیست افسردگر ها خوانده نمی شود اما سندروم پاسخ استرسی ممکن است نوعی از افسردگی باشد زمانی که در مدیریت استرس ناشی از وقایعی در زندگی خود مانند مرگ عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل با آن در گریبان هستیم.

عوامل افسردگی

اما دانشمندان علوم اعصاب هنوز تصویر کاملِ عوامل ایجاد افسردگی را نمی‌شناسند. به نظر می‌رسد رابطه پیچیده‌ای با ژن‌ها و محیط‌ دارد. تصور می‌شود، علت اصلی بروز افسردگی عوامل زیست شیمایی، ژنتیکی، محیطی و فاکتورهای روانشناسی باشد. همچنین عواملی مثل سابقه خانوادگی، تغییرات اساسی در زندگی، بعضی دارودرمانی‌ها، مشکلات مزمن سلامتی و سوء مصرف مواد مخدر، می‌توانند احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. البته در ۴۰٪ موارد، عامل ژنتیک، عامل اصلی ابتلا برآورد شده‌است.

·         عوامل زیست شیمیایی

تفاوت سطوح برخی مواد شیمایی و هورمون ها مانند سروتونین و سایر نوروترانسمیترها یا انتقال دهنده های عصبی در مغز فرد افسرده و سالم که می تواند باعث افسردگی گردد.

·         عوامل ژنتیکی

افسردگی می تواند وراثتی باشد. در دوقلوهای کاملا یکسان اگر یکی افسردگی داشته باشد، دیگری 70 درصد محتمل از در زمانی از زندگی خود دچار آن گردد. این احتمال در دیگر دوقلوها به 20% میرسد که نقش ژنتیک را در افسردگی مشخص می کند.

محققین چند ژن را که ممکن است با اختلالات دو قطبی مربوط باشند را مشخص کرده‌اند، آنان به دنبال ژن‌هایی می‌گردند که با سایر اشکال افسردگی مرتبط باشند. اما همه افرادی که سابقه فامیلی افسردگی را دارند به این اختلال دچار نمی‌شوند.

·         عوامل محیطی و اجتماعی

قرارگیری در معرض خشونت، بی توجهی، تجاوز و یا فقر مداوم می تواند افراد آسیب پذیر را دچار افسردگی کند. نارضایتی اجتماعی نیز میتواند به انواع خفیف یا عمده افسردگی منجر شود.

·         عوامل شخصی و شخصیتی

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند و در اثر  عوامل استرس زا مانند تغییرات اساسی زندگی، از دست دادن شغل و طلاق، راحت تر آسیب پذیر می گردند یا به صورت کلی بدبین هستند به نظر بیشتر به افسردگی مبتلا می گردند.

برخی بیماریها و اعمال جراحی نیز می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. بیماریهای مزمن چون بیماری های قلبی-عروقی، سکته مغزی، دیابت، سرطان و آلزایمر همچنین جراحی عمل پستان می توانند در افسردگی موثر باشند.

تشخیص افسردگی

تشخیص افسردگی کاملاً بر پایه تجربیات گزارش شده خود فرد وبررسی‌های وضعیت شناختی می‌باشد و هیچ تست آزمایشگاهی برای تشخیص سریع آن وجود ندارد. اما در مواردی، آزمایش‌هایی برای رد حالات فیزیکی خاصی که ممکن است علائم مشابهی را بوجود آورند انجام می‌گیرد.

اما در کل باید گفت ابزاری برای تشخیص نداریم که بتواند دقیقا آن‌را پیش بینی‌کند یا اینکه زمان آشکار شدنش را به ما بگوید. زیرا علائم افسردگی نا‌محسوس هستند. شناخت فردی که به ظاهر خوب اما در واقع با افسردگی در کشمکش است دشوار است. براساس اعلام سازمان ملی بهداشت روانی، این افراد به‌طور متوسط ۱۰ سال طول می‌کشد تا تقاضای کمک کنند.

منبع:  علائم افسردگی   وب سایت ایران محتوا

 

[ بازدید : 158 ]

[ شنبه 15 دی 1397 ] 10:34 ] [ فرزاد ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]