چیزهایی که در مورد افسردگی نمیدانستید

افسردگی به معنای ضعف یا شخصیت منفی نیست. افسردگی یکی از عوامل اصلی ناتوانی در جهان و سلامت عموم به شمار می رود. در ایالات متحده، حدود ۱۰ درصد بزرگسالان با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند. تقریباً ۲۵۳ میلیون نفر(۳٫۶٪)در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ مبتلا به افسردگی اساسی بوده‌اند. درصد افرادی که حداقل یکبار به این بیماری مبتلا شده‌اند از ۷٪ در ژاپن تا ۲۱٪ در فرانسه متغیر است. نرخ طول عمر در کشورهای توسعه‌یافته (۱۵٪) بیشتر از کشورهای در حال توسعه(۱۱٪) می‌باشد که این به نوبه خود طول دوره‌های افسردگی را مخصوصاً در دوره‌های بازگشت یافته بیشتر می‌کند. شایع‌ترین دوره ابتلا، دهه ۲۰ یا ۳۰ زندگی می‌باشد.تعداد ابتلاها در زن‌ها نیز دو برابر مردان گزارش شده است. اما به دلیل اینکه این یک بیماری روانی‌ست، خیلی سخت‌تر از بیماری‌های دیگر مثلا کسترول خون بالا درک می‌شود. یکی از اصلی ترین دلایل این سردرگمی، تفاوت بین مبتلا بودن به بیماری افسردگی با فقط احساس افسردگی کردن است.

افسردگی می‌تواند علائم بسیار متفاوتی داشته باشد .

علائم احساسی و ذهنی افسردگی مانند:

·         کم حوصلگی

·         بی علاقگی نسبت به چیزهایی که معمولا از آن لذت می‌بردید،

·         فکر کردن مکرر به مرگ و خودکشی

·         احساس بی‌ارزشی کردن یا احساس گناه شدید

·         ناامیدی

·         تمرکز فکری بسیار پائین

·         بی قراری یا کندی

·         گوشه گیری

·         عدم تصمیم گیری و ضعف حافظه

علائم فیزیکی افسردگی مانند:

·         تغییر در اشتها، خوردن زیادی یا از دست دادن اشتها، و در نتیجه افزایش یا کاهش وزن شدید

·         خوابیدن خیلی زیاد یا خیلی کم و یا بی خوابی

·         احساس خستگی مداوم یا انرژی پایین

·         دردهای مزمن چون سردرد و کمردرد

·         مشکلات گوارشی

·         گرفتگی عضله

·         تشدید دیگر مشکلات فیزیکی

انواع افسردگی

افسردگی با توجه به نوع، شدت، مدت و عامل افسردگی به انواع مختلفی تقسیم می گردد:

اختلال افسردگی عمده یا Major Depression

اصلی ترین و شایع ترین نوع افسردگی که با داشتن پنج تا ازاین علائم بالا برای مدت بیش از دو هفته، با توجه به دستورالعمل‌های روانی، شما برای تشخیص اختلال افسردگی عمده واجد شرایط هستید.

·         اختلال افسردگی پایدار یا Persistent Depressive Disorder

اگر افسردگی بیش از دو سال به طول بیانجامد به آن اختلال افسردگی پایدار گوییم. امروزه این عنوان به جای عناوین قبلی همچون دیسیمیا – Dysthymia - یا افسرده خویی و همچنین اختلال افسردگی عمده مزمن استفاده می گردد.

·         اختلال دو قطبی یا Bipolar Disorder

فردی که دچار اختلال دو قطبیست که به آن افسردگی دیوانه وار یا Manic depression نیز گفته می شود، دوره هایی از انرژی بیش از حد به نام "بالا" و دوره هایی از افسردگی را تجربه می کند.

در دوره های پایین یا افسردگی، همان علائم افسردگی عمده در فرد دیده می شود.

·         افسردگی فصلی یا Seasonal Affective Disorder

افسردگی فصلی نوعی از اختلال افسردگی عمده است که معمولا در زمستان که روزها کوتاه ترند و فرد آفتاب کمتر می بیند به وجود می آیند. این نوع افسردگی با آمدن بهار و تابستان معمولا از بین می روند.

·         افسردگی روحی و توهمی یا Psychotic Depression

افرادی که دچار افسردگی توهمی هستند علائم افسردگی عمده را به همراه انواع توهم ها دارند. توهم هایی چون:

o        هپروت یعنی دیدن و شنیدن چیزهایی که وجود ندارند

o        توهم ها یا باورهای غلط

o        پارانویا یا ترس و باور غلط آنکه دیگران یا شرایط در تلاشند تا به فرد آسیب برسانند

·         افسردگی پس از زایمان یا Postpartum Depression

زنانی که علائم افسردگی عمده را چندین هفته یا ماه پس از زایمان دارند به این نوع از افسردگی مبتلا هستند

·         افسردگی پیش از قاعدگی یا Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD)

افسردگی در چنین زنانی در شروع دوره پریود و قاعدگی ایجاد می گردد.

·         افسردگی از شرایط یا سندروم پاسخ استرسی

معمولا جزء لیست افسردگر ها خوانده نمی شود اما سندروم پاسخ استرسی ممکن است نوعی از افسردگی باشد زمانی که در مدیریت استرس ناشی از وقایعی در زندگی خود مانند مرگ عزیزان، طلاق یا از دست دادن شغل با آن در گریبان هستیم.

عوامل افسردگی

اما دانشمندان علوم اعصاب هنوز تصویر کاملِ عوامل ایجاد افسردگی را نمی‌شناسند. به نظر می‌رسد رابطه پیچیده‌ای با ژن‌ها و محیط‌ دارد. تصور می‌شود، علت اصلی بروز افسردگی عوامل زیست شیمایی، ژنتیکی، محیطی و فاکتورهای روانشناسی باشد. همچنین عواملی مثل سابقه خانوادگی، تغییرات اساسی در زندگی، بعضی دارودرمانی‌ها، مشکلات مزمن سلامتی و سوء مصرف مواد مخدر، می‌توانند احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. البته در ۴۰٪ موارد، عامل ژنتیک، عامل اصلی ابتلا برآورد شده‌است.

·         عوامل زیست شیمیایی

تفاوت سطوح برخی مواد شیمایی و هورمون ها مانند سروتونین و سایر نوروترانسمیترها یا انتقال دهنده های عصبی در مغز فرد افسرده و سالم که می تواند باعث افسردگی گردد.

·         عوامل ژنتیکی

افسردگی می تواند وراثتی باشد. در دوقلوهای کاملا یکسان اگر یکی افسردگی داشته باشد، دیگری 70 درصد محتمل از در زمانی از زندگی خود دچار آن گردد. این احتمال در دیگر دوقلوها به 20% میرسد که نقش ژنتیک را در افسردگی مشخص می کند.

محققین چند ژن را که ممکن است با اختلالات دو قطبی مربوط باشند را مشخص کرده‌اند، آنان به دنبال ژن‌هایی می‌گردند که با سایر اشکال افسردگی مرتبط باشند. اما همه افرادی که سابقه فامیلی افسردگی را دارند به این اختلال دچار نمی‌شوند.

·         عوامل محیطی و اجتماعی

قرارگیری در معرض خشونت، بی توجهی، تجاوز و یا فقر مداوم می تواند افراد آسیب پذیر را دچار افسردگی کند. نارضایتی اجتماعی نیز میتواند به انواع خفیف یا عمده افسردگی منجر شود.

·         عوامل شخصی و شخصیتی

افرادی که اعتماد به نفس پایین دارند و در اثر  عوامل استرس زا مانند تغییرات اساسی زندگی، از دست دادن شغل و طلاق، راحت تر آسیب پذیر می گردند یا به صورت کلی بدبین هستند به نظر بیشتر به افسردگی مبتلا می گردند.

برخی بیماریها و اعمال جراحی نیز می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. بیماریهای مزمن چون بیماری های قلبی-عروقی، سکته مغزی، دیابت، سرطان و آلزایمر همچنین جراحی عمل پستان می توانند در افسردگی موثر باشند.

تشخیص افسردگی

تشخیص افسردگی کاملاً بر پایه تجربیات گزارش شده خود فرد وبررسی‌های وضعیت شناختی می‌باشد و هیچ تست آزمایشگاهی برای تشخیص سریع آن وجود ندارد. اما در مواردی، آزمایش‌هایی برای رد حالات فیزیکی خاصی که ممکن است علائم مشابهی را بوجود آورند انجام می‌گیرد.

اما در کل باید گفت ابزاری برای تشخیص نداریم که بتواند دقیقا آن‌را پیش بینی‌کند یا اینکه زمان آشکار شدنش را به ما بگوید. زیرا علائم افسردگی نا‌محسوس هستند. شناخت فردی که به ظاهر خوب اما در واقع با افسردگی در کشمکش است دشوار است. براساس اعلام سازمان ملی بهداشت روانی، این افراد به‌طور متوسط ۱۰ سال طول می‌کشد تا تقاضای کمک کنند.

منبع:  علائم افسردگی   وب سایت ایران محتوا

 

[ بازدید : 158 ]

[ شنبه 15 دی 1397 ] 10:34 ] [ فرزاد ]

[ ]

تاثیر غذا روی مغز چیه؟

افزایش عملکرد مغز با خوردن این 20 مواد غذایی

شما با رعایت يک رژيم متوازن و مرتب غني از اسيد‌هاي آمينه ضروري، روغنهاي امگا، مواد معدني و ويتامين‌ها می توانید افزایش عملکرد مغز خود را تضمین کنید:

ماهي:

ماهي سرشار از روغن‌هاي ضروري، از قبيل امگا 3 مي‌باشد. ماهي‌هاي دريايي غني‌ترين منبع اسيد‌هاي چرب مي‌باشند. اين ماهي ها شامل ماهي آزاد، هاليبوت، ماکرل و ساردين مي‌باشند.

 

 

آجيل ها و دانه ها:

آجيل و دانه ها یکی از منابع اصلی امگا3 و 6 هستند. حاوي پروتئين و اسيد‌هاي چرب و آرژينين آمينه مي‌باشند که غده هيپوفيز را تحريک مي‌کنند تا هورمون رشد را آزاد سازد. خوردن روزانه مقدار کمی اجیل و دانه های مختلف برای سلامت مغز و بدن توصیه می شود.

 

سبزيجات خانواده کلم

کلم بروکلي، گل کلم و کلم فندقي سرشار از ماده مغذي با نام کولين مي‌باشند. اين ماده براي حافظه و سلامت مغز ضروري مي‌باشد. کولين پيش در آمد استيل کولين مي‌باشد. استيل کولين در فرايند‌هاي مغزي مشارکت دارد. همان طور که سن افزايش مي‌يابد، خروجي کولين طبيعي بدن کاهش پيدا مي‌کند. بنابراين مي‌توان با خوردن غذاهاي مملو از کولين، توليد استيل کولين را افزايش داد و قدرت مغز را بهبود بخشيد. منابع ديگر کولين تخم مرغ، دانه سويا، بادام زميني، کلم، لوبياچيتي و لوبيا قرمز مي‌باشند.

 

میوه زغال اخته:

اين ميوه لذيذ سرشار از آنتي اکسيدان‌هاي قوي است که راديکال‌هاي آزاد را که سبب پيري مي‌شوند از بين مي‌برد. همچنين اين ميوه داراي خواصي مي‌باشد که شروع کاهش مربوط به افزايش سن را به تاخير مي‌اندازد. زغال اخته از مغز شما در برابر مواد شیمیایی و مضر محافظت می کند. زغال اخته با عوامل پیر شدن مبارزه می کند. خانواده زغال اخته حاوی یک ماده شیمیایی دارای پایه گیاهی به نام فلاونوید هستند که با سلول های عصبی تعامل دارد و تعاملات میان سلولی را ارتقا میدهد و سبب تولید مجدد نورون های عصبی میشود.

 

چاي سبز

چاي سبز از فعاليت آنزيمي ‌که در بيماري آلزايمر دخيل مي‌باشد جلوگيري مي‌کند. همچنين غني از پلي فنل‌ها و آنتي اکسيدان‌هاست که از پيري زودرس مغز جلوگيري مي‌کند. لذا هر روز دو فنجان چاي سبز بنوشيد. شما به راحتی می توانید چای سبز را به جای چای سیاه که به آن عادت کردید عوض کنید. در اوایل شاید طعم تند چای سبز زننده باشد ولی با چند بار نوشیدن به طعم آن عادت خواهید کرد.

 

اسفناج

این ماده غذایی سبب افزایش قدرت ذهن شما نیز می شود. اسفناج حاوی آمینو اسید تریپتوفان است که یکی از اجزای کلیدی تشکیل دهنده ماده سروتونین است.

 

گردو

این ماده غذایی شبیه به مغز، دارای مقادیر زیادی DHA و ویتامین E و آنتی اکسیدان است که سبب تعدیل عملکردهای مغزی و پاکسازی مغز از سلول هایی میشود که دارای رادیکال های آزاد مخرب هستند. گردو و خانواده دانه های روغنی مشابه با آن همچنین سبب ترشح ماده خاکستری در مغز می شوند که مسئول فرآیندهای مختلفی نظیر حافظه، تصمیم گیری و احساسات است.

 

روغن به صورت چربي هاي غير اشباع

چربي‌هاي غيراشباع حاوي اسيدهاي چرب ضروري، اسيد لينولنيک گاما هستند. اين اسيدها علاوه بر ديگر فوايد براي بدن، براي عملکرد مغز ضروري مي‌باشند. روغن زيتون، کنجد، کانولا، بادام و روغن ماهي سرشار از اسيدهاي چرب غير اشباع مي‌باشند.

 

جلبک هاي دریایی

جلبک هاي ريز، اقيانوس و درياچه‌هاي تميز و سالم شامل جلبک سبز آبي، اسپيرولينا، کلورلا، سي ويد و کلپ مي‌باشند، که هضم اين جلبک‌ها آسان مي‌باشد و سرشار از پروتئين، انرژي زياد و صدها مواد معدني هستند. آسیای شرقی و چین نمونه خوبی از استفاده از جلبک های دریایی در رژیم غذایی روزمره می باشد.

 

کلم بروکلی

کلم بروکلی نه تنها به عضله سازی و چربی سوزی کمک می کند بلکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین K بوده و برای تقویت حافظه و قدرت پردازش مغز بسیار مفید است. استفاده از خانواده کلم و به ویژه کلم بروکلی در رژیم غذایی می تواند قدم بسیار مثبتی برای سلامت جسم و مغز باشد.

 

میوه آووکادو

آووکادو ها از جمله گیاهانی هستند که در حالت رسیده دارای چربی های سالم غیراشباع اند و سبب افزایش جریان خون و رسیدن اکسیژن به مغز میشود که به معنی تحویل سریعتر مواد غذایی به مغز و افزایش عملکرد مغز است. این گیاهان همچنین سبب حفظ سلامت غشاهای سلولی مغز و سلول های عصبی ویژه با نام آستروسیت ها میشوند که از جمله سلول های پیشتیبان نورون ها هستند.

 

میوه گوجه فرنگی

افرادي كه در وعده‌هاي غذايي خود، از گوجه فرنگي و ساير مواد غذايي حاوي آن بيشتر استفاده مي‌كنند با داشتن بالاترين ميزان ليكوپن در خون در مقايسه با افرادي كه خون آنها داراي كمترين مقدار ليكوپن است تا 55 درصد كمتر در معرض ابتلا به سكته مغزي قرار مي‌گيرند.

 

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از منابع اصلی غذایی ما بوده و هست و استفاده صحیح از آن می تواند به کاهض وزن و افزایش قدرت بدن و مغز کمک کند. تخم مرغ غنی از ترکیباتی با نام کولین است که برای تولید استیل کولین که یک نوروترانسمیتر مهم برای تعاملات حافظه و سلولی است، ضروری است.

 

سبزیجات و برگ های سبز و تیره

گیاهانی با برگ های سبز و تیره نظیر کلم و چغندر سوئیسی دارای ویتامین K هستند که به بهبود عملکرد شناختی کمک میکند.

 

شیر

نقش شیر و لبنیات در سلامت مغز و پیشگیری از کاهش توانایی این عضو مهم، به ویژه در مورد جمعیت سالمند هر جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. این ماده غذایی ارزشمند از اختلال عملکرد مغز و بروز برخی مشکلات روانی پیشگیری می نماید.

 

گیاه Sage یا مریم گلی

مطالعات محققان نشان داده است که مریم گلی نقش بسزایی در تقویت حافظه دارد. تحقیقات بسیاری در زمینه پتانسیل مریم گلی به عنوان درمان احتمالی آلزایمر یا زوال عقل در دست انجام است.

 

شکلات تلخ

یکی از بهترین مواد غذایی برای مغز، شکلات تلخ غنی و تیره است. این ماده تقریباً دارای تمامی خواصی است که مواد غذایی دیگر برای ارتقای عملکرد مغز دارند؛ این ماده دارای مقادیر بالایی از تریپتوفان و آنتی اکسیدان ها است و سبب بهبود جریان خون در مغز میشود و ترکیبات منحصربفرد کاکائو سبب ارتقای تفکر، هوشیاری و حافظه میشود.

 

ادویه ها

برخی مواد غذایی، در تولید یاخته های عصبی و حفظ انعطاف پذیری مغز موثر است. زعفران، ریحان، دارچین و زردچوبه چهار ادویه و گیاهی هستند که برای برای مغز و اعصاب مفید می باشند.

ریحان: خاصیت آنتی اکسیدان و ضدالتهابی دارد. ریشه ریحان حاوی ترکیبی مشابه داروهای آلزایمر است.

 زعفران: با افسردگی مقابله می کند، قدرت حافظه و یادگیری را افزایش می دهد.

دارچین: استشمام عطر دارچین، مغز را تقویت می کند. حتی استفاده از آدامس با طعم دارچین، حافظه، قدرت تمرکز، توجه، شناخت را تقویت می کند. این ادویه میزان قند خون را تنظیم می کند، از عفونت قارچی پیشگیری می کند، حاوی ماده معدنی منگنز است و منبع عالی فیبر غذایی، آهن و کلسیم است.

زردچوبه: کورکومین که رنگ زرد در این ادویه ایجاد می کند آنزیم کلیدی است که علاوه بر خاصیت ضدالتهابی با برخی انواع سرطان و ام اس مقابله می کند.

 

میوه سیب

سیب با کمک به سیستم بدنی شما و کمک به رفع خستگی و سموم بدن به بهتر کار کردن جسم و ذهن کمک می کند

 

میوه بلوبری

این میوه به دلیل دارا بودن ترکیب‌هایی، سلول‌های مغزی را در برابر رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند. مطالعه انجام شده در سال 2012 نشان می‌دهد بلوبری مسیری را که عصب‌ها در مغز با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند، تغییر می‌دهد. همچنین از التهاب در مغز که به عصب‌ها آسیب می‌زند جلوگیری کرده و تعادل حرکتی را تقویت می‌کند.

 

شما با استفاده از این مواد غذایی مفید برای تقویت مغز می توانید به هدف خود برسید

 

منبع: مواد غذایی مفید برای تقویت مغز وب سایت ایران محتوا

 

 

[ بازدید : 127 ]

[ يکشنبه 27 آبان 1397 ] 11:23 ] [ فرزاد ]

[ ]

سیگار با ما چه میکنه؟

بر خلاف تصور بسیاری، تفاوت اندکی بین انواع مختلف مصرف تنباکو وجود دارد. بنابراین فرقی نمی کند شما سیگار دود می کنید یا قلیان یا از ویپ استفاده می کنید. در دود کردن تمامی این محصولات مواد مضر مانند استون، تار، نیکوتین و مونوکسید کربن وجود دارد.

طبق تحقیقات موجود سیگار دارای حدود 600 ماده تشکیل دهنده است که بسیاری از آنها در سیگار برگ، قلیان و ویپ هم یافت می شوند.

 

این مواد نه تنها به ریه ها و سیستم تنفسی آسیب های جدی وارد می کنند بلکه تمامی بدن و حتی اراده و شخصیت شما را تهدید کرده و تغییر می دهند. برخی از این آسیب ها بلافاصله و برخی در طولانی مدت روی بدن و ذهن تاثیر می گذارند.

 

علاوه بر این فرد سیگاری نه تنها به خود آسیب می زند بلکه تاثیر سیگار برای اطرافیان خود و سلامتی آنها را نیز منجر می شود. عاملی که به آن تاثیرات سیگار یا دود غیر مستقیم نیز گفته می شود. این نوع آسیب های اجتماعی به همراه آسیب های شخصیتی می تواند از در شمار ضررهای سیگار در جامعه قرار بگیرد.

 

اما ضررهای سیگار برای بدن چیست ؟

 

با هر پُک سیگار، دود آن بیش از ۵۰۰۰ ماده شیمیایی را با بافت‌های بدنمان مورد تماس قرار می‌دهد. بسیاری از این مواد شیمیایی سمی بوده و ارتباط مستقیم حداقل 69 عدد از آنها با انواع سرطان کاملا اثبات شده است.

 

بیاید نگاهی بیندازیم به اتفاقاتی که هنگام عبور محتویات دود سیگار و تنباکو در بدن می‌اُفتد و چگونه هر کدام از سیستم های موجود در بدن تحت تاثیر قرار می گیرند.

 

سیستم عصبی

 

سیگار با تغییر الگوی رفتاری و نحوه پاسخگویی بدن به مواد مضر و محرک موجود در خود، یک عادت ناسالم و باور غلط درونی مبتنی بر آرامش و لذت خیالی در اثر مصرف در فرد ایجاد می کند که به آن اعتیاد گفته می شود و این اعتیاد جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

یکی از معروف ترین مواد تشکیل دهنده تنباکو، نیکوتین است. در مدت ۱۰ ثانیه، جریان خون نیکوتین را به مغز می‌رساند که باعث رهاسازی دوپامین و سایر انتقال‌دهنده‌های عصبی  شامل اندورفین‌ها می‌شود که احساس لذت و اعتیاد آور بودن سیگار کشیدن را به‌وجود می‌آورند.

 

علاوه بر این، مغز در اثر همین عادت ناسالم، برای پوشش دهی میزان بسیار نیکوتینی که وارد بدن می شود، تعداد دریافت کننده های نیکوتین را افزایش می دهد و آستانه تحمل آن را نیز به صورت فیزیکی از طریق ترشح هورمون ها و به صورت ذهنی از طریق ناخودآگاه بیشتر می کند.

 

در نتیجه زمانی که نیکوتین به میزان مشخص شده به بدن نمی رسد، فرد احساس استرس، افسردگی، عصبی شدن، سردرد و بی خوابی می کند که این نیز به باور غلط آرامش بخشی و لذت کشیدن سیگار دامن می زند.

 

دستگاه تنفس

 

دستگاه تنفسی به عنوان اولین سیستم در تماس مستقیم با مواد مضر موجود در دود سیگار، در بخش های مختلف خود آسیب های متعددی در طول زمان می خورد.

 

با گذشت زمان، دود سیگار به انتهای عصبی در بینی صدمه زده که باعث از بین رفتن بویایی می‌گردد. علاوه بر آن افزایش میزان سرفه، سرماخوردگی، تنفس سخت و آسم تنها یک شروع تلخ از جریان آسیب های متعدد به این سیستم حیاتی بدن است.

 

درون راه‌های‌هوایی و شش‌ها، دود سیگار احتمال التهاب و عفونت را در کنار بیماری‌های مزمن همچون برونشیت و آمفیزم، و همینطور سرطان ریه افزایش می‌دهد. این کار را با صدمه زدن به سیلیا، که ساختار‌هایی مو مانند به منظور پاک نگه داشتن هوا دارند، انجام می‌دهد. جای تاسف است که از هر 10 مرگ در اثر سرطان ریه، 8 عدد آنها به دلیل مستقیم سیگار کشیدن بوده است.

 

این دود بعداً کیسه هوایی که کیسه‌های کوچکی به منظور تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن مابین خون و شش‌ها هستند یا نایژه ها را پر می‌کند و به آنها آسیب میزند.

هرگاه یکی از نایژه ها از بین بروند دیگر رشد نمی کنند پس بخش از ریه کاملا از بین میرود که در نهایت باعث بیماری آمفزیم می گردد.

 

علاوه بر این یک گاز سمی به‌نام کربن مونوکسید از آن غشا به درون خون عبور می‌کند و به هموگلوبین می‌پیوندد و جای اکسیژن که باید به سراسر بدن منتقل می‌شد را می‌گیرد. این یکی از دلایلی است که سیگار کشیدن می‌تواند موجب محرومیت از اکسیژن و تنگی نفس گردد.

 

 

قلب و عروق

 

سیگار کشیدن به تمامی سیستم قلبی عروقی آسیب های جدی وارد می کند. نیکوتین و سایر مواد شیمیایی درون سیگار باعث تنگی رگ‌های خونی و آسیب زدن به پوشش ظریف لایه درون رگی می‌شوند که محدود شدن جریان و افزایش فشار خون را به همراه دارد.

این عوامل باعث ضخیم شدن دیواره رگ‌های خونی و افزایش چسبندگی پلاکت خونی می‌شوند که به نوبه خود احتمال شکل‌گیری لخته و ایجاد حملات قلبی و سکته مغزی را تا دو برابر افزایش می دهد.

متاسفانه سیگار کشیدن سیستم قلبی عروقی اطرافیان فرد سیگاری که تحت دود غیر مسقیم قرار می گیرد را نیز به همان اندازه فرد سیگاری تهدید می کند.

این تاثیر سیگار روی اطرافیان ، ریسک های سکته، حمله قلبی و انواع بیماری های قلبی عروقی در آنها را نیز افزایش میدهد.

 

سیستم گوارشی

 

یکی دیگر از ضررهای سیگار برای بدن ، علاوه بر پوسیدگی به دلیل تاثیرات مخرب ماده سیاه رنگ قطران روی سطوح و مینای دندان، بوی بد دهان، از دست دادن حس چشایی و بیماری های لثه، سیگار کشیدن احتمال ابتلا به انواع سرطان دهان، گلو، حنجره و مری را به شدت افزایش می دهد.

تحقیقات نشان داده است که بیش از 93% سرطان های حنجره با سیگار کشیدن کاملا مرتبط است.

 

سیگار کشیدن همچنین آستانه انسولین را بالا می برد و باعث ایجاد مقاومت در برابر انسولین می گردد. مقاومت انسولین در اثر سیگار باعث افزایش ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند می شود.

سیگار کشیدن در طول بیماری دیابت، درمان و کنترل آن را به شدت سخت می کند.

 

تضعیف ماهیچه های مسئول کنترل مری در سیستم گوارشی نیز از ضررهای سیگار برای بدن بوده و به اسید معده اجازه برگشت رو به بالا می دهد که به رفلاکس اسیدی یا رفلاکس معده معروف است.

 

سیگار به کلیه ها نیز رحم نمی کند و یک عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان کلیه ها می باشد. مطالعات نشان داده است که نسبت به یک فرد سالم، احتمال ابتلا به سرطان کلیه در فردی که روزی 10 عدد سیگار می کشد 1.5 برابر و فردی که 20 سیگار می کشد 2 برابر بیشتر است.

 

توانایی تولید مثل

 

کاهش رسیدن جریان خون به آلت تناسلی به دلیل تاثیر سیگار روی بدن و سیستم عروقی، در مردان باعث مشکلات کارایی ضعیف و ناتوانی جنسی، و در زنان عدم لذت جنسی و دردهای ناشی از عدم ترشح مایعات تناسلی در هنگام مقاربت می گردد. کاهش هورمون های جنسی و در نتیجه کاهش میل جنسی از دیگر ضررهای سیگار برای بدن می باشد.

 

از دیگر آسیب های وارده به دستگاه تولید مثل مردانه می توان به آسیب های وارده به اسپرم، کاهش تعداد آنها و افزایش احتمال ابتلا به سرطان بیضه اشاره نمود.

 

در زنان، مشکلات نازایی به شدت افزایش می یابد و قابلیت باروری در زنانی که سیگار می شند نسبت به زنان سالم 30% کاهش می یابد. سیگار کشیدن در طول دوران بارداری می تواند احتمال سقط جنین، تولد زودرس و مرده زایی را تا 25% افزایش دهد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان رحم به دلیل ناتوانی بدن در دفع عفونت های مختلف افزایش می یابد.

 

سیستم ایمنی

 

تعداد سلولهای گلبول سفید در خون در فردی که سیگار می کشد همواره بالاست. ارتباط میزان بالای این گلبول های سفید در خون به مدت زیاد با افزایش احتمال به انواع حملات قلبی، سکته و سرطان نیز اثبات شده است.

به‌علاوه، موادی چون آرسنیک و نیکل می‌تواند باعث اختلال در عملکرد ترمیم DNA شود، در نتیجه قابلیت مبارزه بدن‌مان با اغلب سرطان‌ها را زیر سوال می‌برد.

 

سیگار کشیدن با افزایش تعداد گلبول های سفید در خون، سیستم ایمنی بدن را نیز ضعیف می کند زیرا این سربازان بدن به صورت مدام در جنگ با انواع التهاب ها و آسیب هایی هستند که از طریق سیگار کشیدن به بدن وارد شده است.

آنها توانایی خود در مبارزه با دیگر بیماری های و اجسام خارجی که سلامتی بدن را تهدید می کنند را از دست می دهند.

 

در نتیجه افراد سیگاری ریسک بالاتری در ابتلا به بیماری های خود ایمنی مانند روماتیسم مفصلی (یکی از شایع تری بیماری های التهابی سیستمیک مفاصل) و تصلب بافت چندگانه یا همان MS (که بخش های مختلفی از سیستم عصبی را مختل می کند) را تحمل می کنند.

 

پوست

 

از دیگر ضررهای سیگار برای بدن ما، اثرات و تغییرات ظاهری و پوستی معمولا نسبت به دیگر آسیب ها بیشتر در معرض دید قرار دارند. مواد مضر موجود در سیگار ساختار پوست بدن را تغییر می دهند.

در این راستا تحقیقات مختلف رابطه سیگار کشیدن و افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست را تایید می کنند.

 

ناخن های دست و پا نیز از اثرات مخرب سیگار در امان نبوده و بیشتر دچار انواع عفونت های قارچی می گردند.

موها نیز در اثر کمبود اکسیژن دریافتی و تضعیف ریشه، همینطور تغییر در روند رشد، با شدت بیشتری سفید می شوند، ریزش می کنند و به سمت کچلی می گرایند.

 

علاوه بر این، کاهش میزان اکسیژن رسیده به پوست باعث افزایش سرعت پیر شدن و از شادابی افتادن آن می گردد. سیگار کشیدن احتمال دچار شدن به انواع چروکیدگی پوست بالخص در ناحیه چشم ها و دهان را سه برابر می کند، گونه ها را کوچک و خالی کرده و باعث داشتن چهره ای بیش از حد لاغر می شود.

 

استخوان ها و ماهیچه ها

 

سیگار کشیدن استخوان ها را ضعیف و شکننده می کند زیرا مواد مضر موجود در سیگار، سیکل طبیعی سلامتی استخوان ها را بهم می ریزند.

 در این شرایط توانایی بدن برای تولید بافت استخوانی سالم و جدید کاهش و فرآیند شکست بافت های استخوانی موجود نیز افزایش میابد. در طول زمان استخوان ها نازک تر و چگالی استخوانی داخل ۀنها کاهش میابد.

در مقایسه با افراد سالم، افراد سیگاری در ریسک بالاتری از شکست های استخوانی قرار دارند و استخوان های شکسته زمان بیشتری نیاز دارند تا بهبود بیابند.

 

ماهیچه ها نیز مانند بسیاری از ارگان های دیگر بدن ما در اثر کمبود دریافت مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز خود به دلیل مشکلات عروقی و فشار خون بالا، صدمه می بینند

 

منبع: ضررهای سیگار برای بدن وبسایت ایران محتوا

 

 

 

[ بازدید : 110 ]

[ سه شنبه 22 آبان 1397 ] 12:18 ] [ فرزاد ]

[ ]

چرا مردم کچل میشن؟

چالز داروین، مایکل جردن، و یودا (شخصیت فیلم های جنگ ستارگان( چه چیزی را مشترک دارند؟

آنها مانند خیلی از افراد تاریخی یا خیالی، و در برخی موارد با انتخاب خودشان، کچل یا طاس هستند.

 

برای قرن‌ها، این گنبد درخشان بالای چشم های انسان، نماد هوش بوده است،

اما با وجود این، خیلی از افراد طاس هنوز آرزو دارند که موهایشان برگردد.

دانشمندان مدت‌های طولانی در این مورد اندیشیده‌اند، « چرا برخی از مردم موهایشان را از دست می‌دهند، و چگونه می‌توان آنها را برگرداند؟»

تعداد موهای کامل سر ما حدود ۱۰۰٫۰۰۰ تا ۱۵۰٫۰۰۰ هست، و دانشمندان در مورد انبوهی آن، دو چیز کشف کرده‌اند.

نخست، جوانه موی که ما می‌بینیم، بیشتر از کراتین ساخته شده است. پروتئین باقی مانده از سلول‌های مرده که بعنوان سلول‌های نو از پایین آنها به بالا رشد می‌کنند.

دوم، ساختار محرک رشد مو فولیکولهای مو خوانده می‌شود. شبکه‌ای از ارگانهای پیچیده که قبل از تولدمان تشکیل می‌شوند، و رشد مو سیکل همیشگی است.

این چرخه سه مرحله دارد.

اولی مرحله رشد، آنژن هست،

که تا ۹۰درصد از فولیکول‌های مو که در حال حاضر دارید. باعث می‌شوند موهای شما با نرخ یک سانتیمتر در ماه رشد کند.

آنژن، بستگی به ژن ٓشما می‌تواند برای دو تا هفت سال باقی باند.

بعد از این دوره مولد، سیگنالهای داخل پوست به برخی از فولیکول به ورود به مرحله جدیدی شناخته شده به عنوان کاتاژن،

یا مرحله رگرسیون یا برگشت به عقب است، که باعث می‌شود فولیکول‌های مو به به کسری از طول اولیه شان کوچک شوند.

عمر کاتاژن دو تا سه هفته است. و این تامین خون را در فولیکول قطع می‌کند، و یک دسته مو را می‌سازد، بدین معنا که آماده ریختن هست.

آخر سر، موها وارد مرحله تلوژن می‌شوند، که مرحله استراحت هست و مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد. حدود ۵ تا ۱۵ درصد از فولیکول‌های پوست سرشما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در طول تلوژن، تا ۲۰۰ تار مو می‌تواند در روز بریزد که کاملا طبیعی هست.

سپس، چرخه رشد موهای نو شروع می‌شود اما همه سر مودار نیست. در واقع، رشد برخی از آنها در واکنش به تغییرات بدن در طول زمان به طور فزاینده تکه تکه می‌شوند.

چرا مو های ما می ریزد؟ عوامل موثر در ریزش

1- ژنتیک

این نوع کچلی بسیار قابل پیش بینی بوده و شما مراحل ریزش مو ( مثل مقیاس نوروود ) را تجربه خواهید کرد

2- شرایط هرمونی بدن

عوامل زیادی در این زمینه می توانند باعث ریزش قسمتی یا کل مو به صورت موقتی یا دائمی شوند. یکی از این عوامل ریزش مو سر می تواند حاملگی یا مشکلات قده تیرویید باشد.

این عوامل ریزش مو سر میتواند به صورت موقتی بوده و بعد از بهبود وضعیت پزشکی ، ریزش مو در طی ماه های بعدش کمتر خواهد شد و یا موهای ریخته دوباره رشد خواهند کرد.

3- احساس هایی مثل استرس

یکی از عوامل ریزش مو سر که می تواند برگشت ناپذیر هم باشد، استرس مستمر و طولانی مدت است.

4- استایل بیش از حد مو

گِلت کردن، دم اسبی و حالت هایی که مو های را سفت می کِشد و یا به هم گره میزند می تواند باعث کنده شدن و کم پشت شدن مو سر در مردان و زنان شود.

5- سن هم خیلی مهمه

یکی از عوامل اصلی ریزش مو سر مردان و زنان ، با بالا رفتن سن می باشد و به صورت طبیعی مو انسان کم می شود.

6- وزن شدید کم کردن

کم شدن شدید وزن در کوتاهی مدت می تواند یکی از عوامل ریزش مو سر به صورت موقتی باشد. با تعادل مجدد وزنی بعد از گذشت چندین ماه، ریزش مو به صورت طبیعی باز خواهد گشت.

7- بیماری های با درمان طولانی مدت مثل دیابت

بیماری های عمری یا درمان های طولانی مدت ، می تواند ریزش مو را به سمت دائمی شدن سوق دهد.

8- کشیدن خاراندن مو

یکی از عوامل کم پشت شدن مو سر به طور اصطلاح همون "ور رفتن با مو" می باشد. دست بردن مکرر و کشیدن مو باعث کنده شدن و کم پشت شدن مو سر می گردد.

9- سیگار کشیدن

تحقیقات نشان داده رابطه مستقیمی بین سیگار کشیدن و ریزش مو سر در مردان وجود دارد. قلیان نیز مانند سیگار دارای نیکوتین و تعداد بیشماری سموم مضر برای بدن انسان می باشد.

استفاده طولانی مدت از دخانیات باعث ریزش مو دائمی نیز خواهد شد.

10- اشعه خورشید

تحقیقات نشان داده که اشعه فرابنفش می تواند باعث ریزش مو به صورت موقتی شود.

11- سرطان داشتن و شیمی درمانی

بیمارانی که در مرحله شیمی درمانی یا پرتو درمانی هستند به صورت موقتی کچلی و ریزش شدید مو را تجربه می کنند.

12- باور درون وجودت

به این معنی که هر چه شما امید خود را برای داشتن مو های پر پشت و سالم از دست بدهید ریزش مو شما هم شدید تر خواهد شد.

 

منبع: عوامل ریزش مو سر  -  وبسایت ایران محتوا

 

[ بازدید : 122 ]

[ شنبه 19 آبان 1397 ] 15:51 ] [ فرزاد ]

[ ]

چطوری از زبان بدن مردم را بشناسیم؟

هر روز و هر ثانیه، افراد اطراف ما در حال تولید سیگنالی هستند.

 توانایی خواندن مردم، به توانایی دریافت این سیگنال توسط شما بستگی داره.

این توانایی شاید تخیلی به نظر بیاد. اما واقعیت اینه که با داشتن دانش مورد نیاز میتونی از فکر طرف مقابل مطلع بشی. این فرکانس، زبان بدن نام داره.

وقتی یه دختر از شما خوشش بیاد. بدن، به فرکانس مغز وصل میشه. هر چه این سیگنال و فرکانس رو بهتر تشخیص بدی. شانس بیشتری برای بدست آوردن دل آن دختر خواهی داشت.

این رفتار همه جا هست. مردم اطرافت همواره در حال تولید رفتارهای عجیب هستند. و جالب اینه که

با دیدن این رفتار، میفهمی که حتما یک مشکلی وجود داره. ولی نمیدونی چه مشکلی و برای چی.

اکثر مردم از زبان بدن خود آگاه نیستند.

 درک جزییات اون، میتونه شما را وارد دنیایی جدید بکنه.

دختری را که در مورد شب بیرون رفتن به مادرش دروغ می گوید را تصور کن. موقع حرف زدن، شاید سرش رو بخارونه یا سرفه کنه. و رفتار های عجیبی مثل اینها داشته باشه. این رفتار ها شاید مانند عوارض سرما خوردگی باشه. ولی با توجه به شرایط آن لحظه دختر، این رفتار ها نشان دهنده عدم صداقت این دختر با مادرش هست.

باعث میشه چیزی که اکثر مردم نمیبینن رو ببینی. علم میگه که مغز و بدن با هم رابطه نزدیک دارند. به هم متصل هستند. در واقع مثل آینه همدیگه هستند.

تاحالا دقت کردی چرا نمیتونی به والدینت دروغ بگی؟

چون اونا در مورد زبان بدن تو آگاه هستند و فرقشو سریع میفهمن. واسه اونا فهمیدن اینکه دروغ میگی یا نه

خیلی آسونه. چون اونا تغییرات ریز در رفتارت رو تشخیص میدن.

در ارتباطات بین انسان ها، کلام ، 7 درصد ارتباط و ارتباطات از طریق زبان بدن 93 درصد دیگر را تشکیل میدهد.

راه رفتن مردم چه جوریه؟

اگه سرشون پایینه، چشم تو چشم نمیشن و قدم های کوتاه بر میدارن. احتمالا شخصیت ضعیفی دارن

آدمی با شخصیت قوی و اعتماد به نفس بالا ، قدم های بلند تری بر میداره. انگار هر قدمش، یک دلیلی داره. انگار جای مهمی باید بره.

تُن صدا، نحوه قدم زدن و رفتار های خاص بدن یک فرد ،میتونه افکار و شخصیت اون فرد را برای شما آشکار کنه.

بله! زبان بدن به همین سادگی است. شما با رعایت چند نکته ساده و دقت به رفتار و کردار اطرافیان، خیلی زود میتونین با زبان بدن خیلی ها آشنا بشین. جالبه بدونین که، هر چه یک انسان نسبت به زبان بدن و رفتار های خودش نا آگاه باشه، زودتر میشه شناختش.

ما باید زبان بدن را جدی بگیریم و نسبت به اون آگاهی پیدا کنیم.

 

قسمت بزرگی از زبان بدن ، تُناژ و قدرت صدا است. از دقت کردن به تُن صدا ، میتونی از افکار ذهن، خبردار بشی. فقط با دقت و بررسی تُناژ صدا.

وقتی به صدای بقیه گوشی میدی ، شاید یکی بلند و یکی دیگه آروم صحبت کنه. ولی میان اونها، یکی با قدرتمند ترین صدا صحبت میکنه و مالک این صدا همون رهبر گروه خواهد بود.

این ساده ترین روش برای یافتن رهبر هر گروهی هست. قدرتمند صحبت کردن راه خوبی برای بدست آوردن مقام رهبری اطرافیان است. پس دفعه بعدی که رفتی بیرون ، اگاهانه به تُن صدای مردم گوش بده و دقت کن.

در اکثر موارد، صدای قدرتمند نشان دهنده شخصیت قوی و صدای ضعیف، نشان دهنده شخصیت ضعیف است. وقتی میخوای مردم رو بخوانی ، همیشه از جمع چند شواهد تصمیم بگیر. از یک نشانه تنها، نمیشه نظر خوبی داد.

میگن چشم دریچه ای به سوی روح است. این درست است.

 اما همین رو هم میشه در مورد نحوه راه رفتن گفت. هر روز هر جا که هستی ، کلی آدم میبینی که دارن راه میرن. با 7 میلیارد آدم ، کمبود انسان برای بررسی این مورد نیست.

آدم معمولی بیشتر به کلام شما توجه میکنه تا به نحوه راه رفتن شما. ولی نحوه راه رفتن، واقعیت رو میگه.

استثنا هم وجود داره اما در اکثر موارد کسی که قدرتمند راه می رود احتمالا شخصیت قدرتمندی هم دارد. دفعه بعد که در جمع آدم ها بودی ، جداُ به نحوه راه رفتنشون دقت کن.

 اونموقع اون جزییاتی که بقیه نمیبینن رو میتونی ببینی.

راه دیگری هم برای پی بردن از افکار مردم هست. اون هم " زبان و کلام " هست. هر روز میلیارد ها کلمه گفته میشه اما در کل، به هر کدومشون(به صورت تکی) توجه کمی میشه. برای باز کردن قفل ذهن مردم به "کلمات کلیدی" که میگن دقت کن. اکثر مردم اینا رو نمیبینن. کلمات هم مثل زبان بدن ، باعث میشه شخصیت مردم کم و بیش آشکار بشه.

کسی رو تصور کن که بعد هر جمله ، از عبارت " فکر کنم" یا "گمان کنم" استفاده میکنه. این عبارت معمولا نشان دهنده شک و تردید و شخصیت ضعیف اون فرد است. افرادی با شخصیت های ضعیف، معمولا از این عبارت ها استفاده می کنن. مثل عبارت "من نمیدونم" .

با دقت به کلمات مردم، متوجه میشی که اکثر مردم به 2 دسته تقسیم می شوند.

1- شخصیت سر زنده و قوی

2- شخصیت منفعل و ضعیف

شخصیت های ضعیف معمولا با مسایل به صورت غیر مستقیم و منفعل برخورد میکنند. از کلماتی استفاده میکنند که نشان دهنده عدم کنترل اونا روی زندگیشون هست. و جوری وانمود میکنن انگار اتفاق ها همین جوری واسشون می افته.

معمولا شخصیت های ضعیف، مستقیم و شفاف صحبت نمی کنند. انگار همش دور مسائل میرقصند و در نهایت به نتیجه واحد نمیرسند.

اما شخصیت های قوی معمولا به صورت مستقیم صحبت می کنند. اونا در میان کلامشون کمتر مِن و مِن میکنند و با صدایی قدرتمند و رسا صحبت می کنند.

خیلی مهمه بدونین که مغز انسان خیلی قدرتمند هست. در موقع تفکر ، در ذهن فقط از اسم و فعل استفاده میشه. در واقع ، موقع حرف زدن، کلمات صفت هستند که باعث بروز شخصیت اصلی فرد می شوند.

قبل اینکه بتونین بقیه رو خوب بخونین، باید بدونید که تجربیات بچگی، ستون های اصلی شخصیت بزرگسالی را تشکیل می دهند.

متصدی فروشگاه و گارسون رستوران ، زندگی الانشون از عادت ها و رفتار هایی که در دوران بچگی یاد گرفتند و تجربه کرده اند، تشکیل می شود. در واقع تجربیات بچگی ما ، قسمت بزرگی از شخصیت آینده ما رو می سازه.

به طور مثال بچه ای رو فرض کنید که در دوران رشد ، عدم اعتماد به نفس در او بوجود آمده باشه. و این موضوع در زبان بدن او آشکار باشه. همین شاید باعث بشه این بچه تا آخر عمرش، فقط با خانواده زندگی کنه. حتی اگر هم موفق بشه و از اونا جدا بشه ، عدم اعتماد به نفس او، در شکل های دیگه ای بروز میکنه. شاید از غریبه ها بترسه.

مگر اینکه به صورت آگاهانه در بزرگسالی این رفتار ها رو تغییر بدین. و تغییر بنیادی در رفتار و کرداد با افزایش سن ، معمولا سخت تر میشه.

هر کسی در دوران بچگی ، خواسته ها، آرزو ها و توانایی هایی کسب میکنه. شاید کل عمرشو صرف رسیدن به این خواسته ها بکنه.

بچه ای دیگه رو تصور کن که در مدرسه همیشه مسخره شده. چون بقیه باعث شدن این بچه احساس ضعیف بودن بکنه ، او در بزرگسالیش کار هایی خواهد کرد تا قوی و قدرتمند جلوه کنه.

مثال بعدی در زبان بدن ، آخرین فرزند خانواده است که والدین همیشه توجه ویژه ای به او می کردند. در مراحل بعدی عمر اون بچه ، وقتی از خانواده جدا شد. راه های دیگه ای برای دست یابی به این توجه پیدا خواهد کرد. مثلا با لباس های خیلی چشم گیر یا مشارکت در فعالیت هایی که باعث میشه بقیه بهت توجه کنن.

این قضیه شاید در مورد اکثر بدن سازان خیلی عضلانی هم صدق بکنه.

با بررسی تجربیات دوران بچگی ، ما میتونیم شخصیت بزرگسالی او را درک کنیم. مخصوصا تجربیات دردناک و غمگین تاثیر بسیار زیادی در زبان بدن و کلام می گذارد.

حتی این که بچه چندم باشی هم میتونه شخصیت بزرگسالی را تا حدی تعریف کنه. ترتیب فرزندان خانواده به 4 تا تقسیم میشن:

1- بزرگترین فرزند

2- کوچکترین

3- بچه وسطی

4- تک فرزند

بچه بزرگ خانواده معمولا از توجه زیاد والدینش به کوچکترین فرزند، عصبانی و ناراحت میشه. که میتونه باعث تولید حسادت و عدم اعتماد به نفس بشه. و این رفتار ها رو میتوان خیلی سریع در زبان بدن آن بچه تشخیص داد.

کوچکترین فرزند معمولا با بزرگترین فرزند، برای بدست آوردن توجه والدین رقابت می کنه. این رقابت میتونه حتی تا آخر عمر ادامه داشته باشه.

کوچکترین فرزند معمولا بیشترین ریسک رو میکنه. چون در بچگی یاد گرفته اگه ریسک کنه به اون چیزی که میخواد میرسه. این خصوصیت وقتی به بزرگسالی منتقل بشه ، این قابلیت ریسک پذیری میتونه مفید یا مخرب بشه.

جالبه بدونین که خیلی از آدم های موفق دنیا ، آخرین فرزند خانواده بودن و ریسک زیاد کردن.

تک فرزند هم معمولا به اعتماد به نفس کاذب میرسه. خصوصیاتی مانند بد خلقی و بی اهمیتی به بقیه در زبان بدن او آشکار است. چیزی که در مورد تک فرزندان باید بدونین اینه که اونا بیشتر از بقیه به انتقاد حساس هستند. و اگه توسط والدین نُو نُو ررررر بزرگ بشن ، بزرگسال که میشن ، دنبال هر راهی میگردن تا مرکز توجه بشوند.

اما بچه وسطی، معمولا بیشترین ضربه رو میخوره. چون کمترین توجه به او میشه.

خیلی از رفتار ها، علایق، غذا ها و غیره ، از دوران بچگی ریشه میگیره. و با مراقبت های مناسب والدین می توان کلام و زبان بدن بچه ها رو تقویت کرد.

و با دانستن این واقعیت ، میتونین خودتونو بیشتر بشناسین و همین طور میتونی ذهن و زبان بدن بقیه رو بهتر بخوانی.

منبع: ایران محتوا

[ بازدید : 132 ]

[ چهارشنبه 16 آبان 1397 ] 16:57 ] [ فرزاد ]

[ ]

چطور تولید محتوا کنیم

خوب امروز میخواییم باهم ابزار مورد نیاز برای تولید محتوای الکترونیکی رو بررسی کنیم. قبل از شروع باید بهتون بگم که این ابزار میتونه کمکتون کنه و راهی برای پیشرفت شما باشه. اما انگیزه اصلی شروع همچین کاری کاملا به ذات خود انسان بر می گرده. پیشنهاد میکنم قبل از خوندن این مطالب در مورد چیزی که میخوایین درست کنین خوووب فکر کرده باشین.

شاید واستون پیش اومده باشه که ایده ای به ذهنتون رسیده ، محتوایی که باعث تولید ارزش و انگیزه در فردی دیگر بشه، یا شاید مطلب جذابی به ذهنتون رسیده و دوست دارین اونو به تصویر بکشین.

با ارزان شدن تکنولوژی دیجیتال و فراگیر شدن دسترسی به ابزارهای تولید محتوا (موبایل، دوربین دیجیتال، لپ‌تاپ، اینترنت، وب و سایر ابزارهای مشابه) چالش جدیدی در فضای محتوا ایجاد شده

در کنارِ مشکل مصرف محتوا و غرق شدن زیر حجم محتوای فراوان، مسئله‌ی تولید محتوا هم مطرح شد. این بار دیگر تولید محتوا یک بحث تخصصی حوزه‌ی رسانه نیست و تقریباً همه‌ی ما به نوعی درگیر آن هستیم.

خوب الان دیگه وقتشه با هم این ابزار تولید محتوای الکترونیکی رو بشناسیم

فکر، برنامه ریزی و استراتژی، کلید موفقیت شما است

شما باید از تولید محتوا، هدفی شفاف و واضح داشته باشی. باید بدانی چگونه می خواهی به هدفت برسی. بدون هدف واضح و کاملا تجزیه تحلیل شده، نه میتونی محتوای خوبی تولید کنی و حالا چه برسه بتونی ازش پول هم در بیاری.

اجرای خوب، خیلی مهمه، چون اگه فکرتون خوب باشه و اجرا ضعیف، اون بازدهی که میخوایین رو بدست نخواهید آورد. محتوایی که بدون هدف و با عجله نوشته شده باشه و براش استوری مناسب و تبلیغات هدفمند مناسب نشه، تصویر منفی از شما بر جای میزاره و حتما باید بدانید که چه کاری انجام می دهید و اگر کار به جلو پیش نمی ره پس یک جای کار ایراد داره.

زیاد کلید نکن، سعی کن بیشتر تلاش کنی تا اینکه حرفشو بزنی

خوووب این دیگه گفتن نداره و همه ما میدونیمش. مرد عمل باش!!

برای بهبود مهارت های خود و جلو افتادن از رقبا، باید بیشتر تلاش کنی و در مورد بازاریابی محتوا وسواس به خرج بدی و این اطمینان را به خودت بدی که از همه سخت تر و بیشتر تلاش می کنی.

بررسی منابع مشابه و الهام گیری از آنها

بله میدونم. میخوایین بگین این که کپی کاریه. ولی در واقع بررسی نمونه ها و رقبا، اصلا کپی برداری نیست و اولین لازمه هر کسب و کار یا مرجع اطلاعاتی هست. اینکه رقیب شما داره چی کار میکنه خیلی مهمه و شما باید ساعت ها وقت بزارین و این منابع بسیار با ارزش رو به قول خودمون گفتنی، شخم بزنین.

وقتی یک نمونه موفق را ببینین خوب میتونین نقاط قوت و ضعفشون رو تشخیص بدین و اینا رو در کار خودتون لحاظ کنین.

نرم افزار های تولید محتوای تصویری

این یه واقعیته که تصویر از کلمه بیشتر حرف میزنه. تصاویر در محتوای تولیدی شما خیلی مهم هستند چون مخاطب در مطلبی که دارای تصویر هست، اول تصاویر رو میبینه و اگه خوشش اومد ادامه محتوای شما رو میخونه.

نرم افزار های زیادی هست ولی مهم ترین هاش که کار 90 درصد بلاگر ها رو راه میندازه اینا هست:

نرم افزار های تدوین ویدیو و صدا

نرم افزار های خیلی زیادی برای تدوین و تولید ویدیو هستش که هر کدوم حالا خوب و بد رو کنار بزاریم، کار آدمو راه میندازه و میشه روی اکثرشون حساب کرد. با موبایل و کامپیوتر میتونین این کارو بکنین و یاد گرفتن نرم افزار های ساده مثلwindows movie maker , adobe premiere , Final Cut , Oneshot ، اینا ساده ترین های برای استفاده از کامپیوتر برای تولید و تدوین ویدیو هست.

برای موبایل هم که دیگه واقعا کارتون ساده شده و اپلیکیشن های خیلی جذاب وجود داره که کار تدوین و تولید ویدیو رو برای کاربرای مبتدی آسون کرده. از این میان من میتونم اپلیکیشن هایی مثل Vlogit  و Viva Video Pro رو به شما دوستان عزیز معرفی کنم. کار با اینا خیلی ساده هست و در چند حرکت سلولی ریز میتونین ویدیو رو کات، ادیت، افکت و ... انجام بدین.

 من خودم از Vlogit استفاده میکنم و خیلی هم ازش راضی هستم. اولش باید یه اکانت مجانی بسازی تا بتونی از کل خدماتش استفاده کنی.

اگر می خواهید فایل صوتی یا کتاب صوتی ایجاد کنید و نیاز دارید که از یک نرم افزار حرفه ای ولی با محیط ساده تر، بهره ببرید پیشنهاد می کنم از نرم افزار های abobe audition و mp3 audio editor استفاده کنید. روی نسخه ای خاص تاکید نمی کنیم ولی سعی کنید از این دو نرم افزار نسخه های بروز شده آن استفاده کنید. کار با آن هم ساده است و خوشبختانه با یک جستجوی ساده می توانید کلی کتاب و آموزش ویدویی برای هر دوی آن ها پیدا کنید.

 

فتوشاپ Photoshop

خوب میدونم اسم فتوشاپ رو زیاد شنیدین. خیلی ها این اسم رو در مورد کسانی که عکس های چهره و بدن رو دستکاری میکنن، استفاده میکنن. خیلی ها فکر میکنن فتوشاب فقط به درد روتوش تصاویر این بچه خوشگلا میخوره. ولی در واقع نرم افزار فتوشاپ قدرتمند ترین نرم افزار تولید و ویرایش تصویر در تمام دنیا هست.

قابلیت های فتوشاپ خیلی زیاده. من شخصا آدم هایی رو دیدم که با همین یدونه فتوشاپ بسیار معروف و پولدار شدند. یادتون باشه که فتوشاپ ابزار تولید محتوا هست ولی اصل موضوع همون تفکر پشت هر کاری هست. این نرم افزار خیلی کارا رو واستون راحت میکنه اما واستون فکر نمیکنه. فکر کردن واقعا 0 تا 100 با خود شما هست.

محصولات ماکروسافت آفیس Word , Power point , Excel

خوب این نرم افزار ها کلا با نوشته، تصویر و عدد کار دارند. در کل، تصاویرتون با فتوشاپ، نوشته ها و پرزنتیشن ها با محصولات ماکروسافت آفیس.

Word برای تولید محتوای نوشتاری به کار میره و خیلی قدرتمنده. استفاده ازش خیلی آسونه و 99 درصد نویسنده ها و مترجمین از این نرم افزار برای نوشته هاشون استفاده میکنن. قابلیت های Word خیلی زیاده و فقط محدود به نوشته خشک و خالی نیست و شما خیلی کارا باهاش میتونین بکنین.

پاور پوینت power point نرم افزار اصلی در جهان برای ساخت اسلاید ها و صفحات پرزنتیشن و ارائه های دانشگاهی و .... هستش. جالب اینه که وقتی یکی از محصولات ماکروسافت آفیس رو یاد بگیرین، بقیه رو خیلی ساده تر یاد میگیرین چون از لحاظ ظاهر و ابزار کار با هم کم و بیش شبیه هستند.

ماهیت اکسل Excel جدول و ماتریس هستش و استفاده های زیادی در تمام رشته های کاری داره. از بقال تا مدیر شرکت، از حسابدار تا تاجر همشون از اکسل برای تحلیل و ضبط اطلاعات کسب و کارشون استفاده می کنن.

 

این دیزاین   InDesign

اگر می خواهید تولید محتوای الکترونیکی برای کتاب های الکترونیکی انجام دهید، بهترین نرم افزار InDesign است که پیشنهاد میکنم حتما از نسخه های 5.5 یا 6 آن که سازگاری بسیار کاملی با زبان شیرین فارسی دارند، استفاده کنید. مطئمنم که میگویید خب چرا از نسخه جدید آن که تازه منتشر شده است، استفاده نکنیم!

هیچ مسئله ای نیست ولی اگر شخص کامل گرایی نیستید و سریع می خواهید به هدف خود برسید این نسخه ای که معرفی کردم به طور کامل می تواند کار شما را راه بیاندازد. خروجی آن هم با فرمت های بسیار رایجی است که امروزه در سطح اینترنت موجود است و برای هر کدام هم نرم افزار مخصوص آن وجود داره.

من خودم از این ابزار ها هر روز استفاده میکنم و واقعا نتیجه میده. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه و برای مطالب جذاب دیگه میتونین از لیست محتوا ما در وب سایت ایران محتوا بازدید کنید.


برچسب ها: محتوا , آموزش تولید محتوا ,

[ بازدید : 106 ]

[ پنجشنبه 10 آبان 1397 ] 12:13 ] [ فرزاد ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]